Strona główna

Zaloguj lub załóż konto
 

Strona główna : O wyborach : Praca w komisji wyborczej
[?]
Szukaj


[?]
Kandydaci
[?]
W serwisie
 

Praca w komisji wyborczej
Znamy już zasady zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, które zajmą się przeprowadzeniem jesiennych wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza w innej uchwale z 4 września zaproponowała również regulaminy dla komisji terytorialnych i obwodowych. Nie ma rewolucji, zmiany które wprowadzono wynikają z dostosowania regulaminów do obowiązującej ordynacji.


Zgodnie z ordynacją wyborczą wszystkie terytorialne komisje wyborcze (wojewódzkie, powiatowe i gminne) są powoływane przez komisarzy wyborczych najpóźniej 45 dni przed dniem wyborów. To one zajmą się rejestrowaniem kandydatów na radnych, zarządzaniem druku obwieszczeń wyborczych, zarządzaniem druku kart do głosowania, czy rozpatrywaniem skarg na działalność obwodowych komisji wyborczych. Wójt i starosta organizuje, z upoważnienia komisarza wyborczego, ich pierwsze posiedzenia komisji gminnych i powiatowych.


Gdzie i jak zgłaszać się do pracy w Komisjach Wyborczych?

Na powyższe pytanie oraz inne dotyczące pracy w komisji wyborczej ( m.in. o wysokości diety za pracę w komisji wyborczej, lub "czy kandydując na radnego można być jednocześnie członkiem komisji wyborczej?") możesz przeczytać na forum Portalu Wyborczego.

Obwodowe komisje wyborcze są powoływane w składzie od 7 do 9 osób spośród wyborców zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych. W skład obwodowej komisji wyborczej wchodzi z urzędu, jako członek komisji, osoba wskazana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych. Organami właściwymi do powołania obwodowych komisji wyborczych są gminne (miejskie) komisje wyborcze, ale zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przyjmują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast). W skład komisji wyborczej wchodzi po jednym przedstawicielu zgłoszonym przez pełnomocników każdego komitetu wyborczego. Ta sama osoba może być powołana tylko w skład jednej komisji wyborczej.

Pierwszym krokiem, by w wyborach samorządowych pracować w komisji wyborczej, jest zgłoszenie się do jednego z Komitetów Wyborczych. ...

...ciąg dalszy porad jak starać się o prace w komisji wyborczej dostępne na forum dla osób, które mają darmowe konto w portalu.  

Nie masz konta? Załóż darmowe konto.

Powiadom znajomego | Dodaj jako startową | Wchodzisz z adresu IP: 54.224.91.58
Copyright 2004-2006 © PRiZMAT.pl | Regulamin serwisu | Zastrzeżenia prawne | Ochrona prywatności